Header image

 
Mūsu siltums Jūsu labsajūtai  
  
 
 
 
 


 

Informācija par kūdras granulām.

 
Kādiem nolūkiem tiek izmantotas kūdras granulas?
Šobrīd pārsvarā visvairāk kūdras granulas izmanto Skandināvijas valstīs. Tur kūdras granulas, kā kurināmais, jau sen ir pazīstamas. Izmantojot kūdras granulas, kā kurināmo, skandināvi vēlas mazināt savu atkarību no gāzes. Viņiem tas veiksmīgi izdodas. Piemēram, Skandināvijas valstīs lielākās elektrostacijas tiek darbinātas ar kūdru.

Kā kūdras granulas tiek ražotas?
Princips ir ļoti vienkāršs. No purva iegūtā kūdra tiek izžāvēta līdz 14-16% mitruma pakāpei, tad tā tiek dzirnavās sasmalcināta un ar milzīgu spiedienu sapresēta granulās. Presējot kūdras granulas, nav nepieciešamas nekādas speciālas saistvielas (ķīmikālijas) , jo tās pēc sapresēšanas tā pat turas kopā.

Vai kūdras granulas var kaitēt manai krāsnij?
NĒ! Jūsu krāsnij principā nav nekādas atšķirības, vai tajā tiek dedzinātas kokskaidu vai kūdras granulas. Vienīgais trūkums - pelnu daudzums kūdras granulām varētu būt nedaudz lielāks.

Vai kūdras granulām cenas ir stabilākas nekā kokskaidu granulām?
Daudzi patērētāji ir nedroši, jo kādu laiku atpakaļ viņiem tika solītas stabilas kokskaidu granulu cenas , bet pretēji solītajam, kokskaidu cenas ir strauji cēlušās un vairs nav lētākais kurināmais.  Tā piemēram 2004. gadā kokskaidu granulu cena bija +/- 55.00 Ls/tonnā , tagad, 2008. gada sākumā, tās maksā jau +/- 110.00 Ls. Tās ir palikušas dārgākas par 50 %. Tam ir divi iespējamie iemesli: daudzi lielie granulu ražotāji ir apvienojušies un tādā veidā saglabā cenu , neļaujot tai samazināties. 
Cits iemesls ir tāds, ka sākumā kokskaidu granulas tika ražotas no zāģētavu pārpalikumiem, skaidām. Pieaugot pieprasījums pēc granulām, šo pārpalikumu paliek arvien mazāk un sāk pietrūkt, tādēļ daudzi ražotāji sāk izvēlēties dārgāku izejmateriālu, iepērkot apaļkoksni, kura tiek sasmalcināta skaidās.
Šis izejmateriāla trūkums kūdru neskar, līdz ar to kūdras granulu cenas ir daudz stabilākas. Un pieaugot Kūdras granulu patēriņam, sākas konkurence starp kokskaidu un kūdras granulām. Un protams ieguvējs no tā ir gala patērētājs.

Kas ir Kūdra ?
 Kūdra ir izveidojusies purva augu dabiskās atmiršanas un nepilnīgās sadalīšanās procesā, pārbagātā mitruma un nepilnīgā skābekļa apgādes apstākļos. Augsto purvu kūdru veido tajā augošie augi, galvenokārt, dažādas sūnas. Aptuveni 95% sūnu kūdras tilpuma ir poras. Sīkās poras piepilda ūdens, bet rupjās – gaiss, tāpēc kūdra augu saknēm nodrošina ideālu ūdens un gaisa režīmu. Kūdras iegulu vecums ir 6–12 tūkstoši gadu, un izrādās, ka 1 mm tagadējā kūdras slāņa aizlaikos izveidojies gada laikā. Kūdra veidojas anaerobos apstākļos un ir sterila. Tā ir skāba, ar nelielu barības elementu saturu, tādēļ, pievienojot kūdrai kaļķojamo materiālu un kompostējot ar organiskajiem mēsliem, tā ir augstvērtīgs materiāls humusa veidošanai augsnē.

Kas ir „BigBag” maisi?
Lieli maisi ar vaļēju augšu, iespēju to aizsiet ciet. Vienā maisā iet apmēram 1000 Kg granulu. Uz vienas paletes uztilpst  viens Big Bag maiss. Big Bag maisi atvieglo granulu piegādi vietās, kur nav iespējams tās piegādāt beramā veidā. Big Bag var novietot jebkurā sausā vietā.

Pelni!

Izmantojiet pārpalikušos pelnus kā Bio - mēslojumu savam dārzam. Jūsu puķes par to tikai priecāsies!!!  
Kādas ir sadegšanas īpašības kūdras granulām un kokskaidu granulām?

 

Kūdras granulas

Kokskaidu granulas

Pelnu daudzums %

1-5 %

0.5-2,5 %

Siltumatdeve

4000-4300 kkal/kg

4200 kkal/kg

Mitrums

12-16 %

8-12 %

Svars

650-750 Kg/m3

650-750 Kg/m3

 

KŪDRAS GRANULU RAKSTUROJOŠO PARAMETRU APLIECINĀJUMI 

Spiediet uz bildes

Spiediet uz bildes

Spiediet uz bildes

Spiediet uz bildes

 

 

 

 
Jaunas iespējas
 

 


Kūdras granulām ir lielāka Siltumatdeve ne kā kokskaidu granulām.
 

Granulu katls
Kūdras granulas ir jāpapildina retāk nekā skaidu granulas. Tas dod lielāku brīvību.